Etkinlikler

Zübeyde Yavuz 'Umuda Yolculuk' Resim Sergisi Mall of Antalya Sanat Galerisi'nde

1969 yılında Isparta’da doğan sanatçı Hemşirelik lisans ve Sağlık Teşkilatı İşletmeciliği eğitimi almış, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü mezunudur. Felsefe ve psikoloji alanın da çalışmalar yapmış, konularında seminerler vermiş ve çeşitli dergiler de makale ve şiirleri yayınlanmıştır. Resim çok küçük yaşlarda hayatına girmiş ama ilk tuvalle tanışması 1992 yılından sonra olmuştur. Felsefe ve psikoloji birikiminin etkileri, üretim, tüketim çelişkileri, sistemin çağrıştırdıkları baskı ve resim çalışmalarına ilham kaynağı olmuş; sonucunda üretimin ve her türlü yaratıcılığın sembolü olan el çalışmaları doğmuştur. Sanatçı, eserlerinde kendi ellerini kullanarak çalışmalarını gerçekleştirir. Sembollerle umut, emek, yaşam ve sonsuzluk kavramlarını ellerin çerçevesinde kullanarak çalışmalarını sürdürür.

Zübeyda Yavuz Resim Sergisi

Ressamın tanımı ile yaşadığımız dünya; toplum ve statü ilişkilerinin irdelendiği, bir çark içinde dönüp durduğumuz, bazen devinimsel ve çoğunlukla statik devam eden toplumsal bir sürecin yansımasıdır.

Bu dönüş zaman içinde değişen bakış açısıyla, farklı bir serüvene dönüşür. Her resmin içsel yolculuğunun ortaya çıkışında, oluşum süreci ve anlatım farklılıkları vardır. “Umuda Yolculuk” burada başlar. Eski ile birleşen figüratif ifadelerle beraber, insanın kendini keşfetmesi; gücün, umudun içe dönüş yolculuğunun gökkuşağı renkleriyle betimlendiği bir ifade biçimine dönüşür. Gökkuşağı renklerinin kullanılmış olması evrensel yolculuğunun ve içsel devinimin de bir parçasıdır. Resimlerdeki gökkuşağı renklerinden yedi renk iplerde ifade bulur; bu süreç kendi içinde tutunma noktasını, umudu simgeler. Bu bağlam da ipler ve yedi renk sanatçının resimlerinin yapı taşıdır. Ressamın eserlerinde kullandığı el figürü ise, başlangıçtaki gücü temsil etmektedir. Eller bu temel bakışı destekler ve figürlerle birleşerek anlam kazanır.

Zübeyda Yavuz Umuda Yolculuk

Dokuz kişisel ve 100’ ün üzerinde karma sergiye katılmış olan ressamın özgün yorumlarından oluşan Umuda Yolculuk-3 serisinin yer aldığı sergi, 14 Nisan’a kadar Mall of Antalya Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacaktır.

© 2019